1. Welcome to NoFap! We have disabled new forum accounts from being registered for the time being. In the meantime, you can join our weekly accountability groups.
    Dismiss Notice

Any people from Romania or Moldova?

Discussion in 'International Discussion' started by Targaryenn, Jul 2, 2019.

  1. Lost Hope

    Lost Hope Fapstronaut

    194
    244
    43
    Hai noroc Baieti si Fete (daca sunt).
    Ma bucur ca am gasit si o sectiune de romanasi pe aici. Cum merge treaba?
    Ceva sfaturi pentru unu care a ajuns la 40 zile?
     
    YHTBALFY and Orbul Găinilor like this.
  2. YHTBALFY

    YHTBALFY Fapstronaut

    303
    1,049
    123
    Nu stiu frate, ca eu tot pe acolo sunt. Singurul sfat este să o ții tot așa!
    Felicitari!
     
    Orbul Găinilor and Lost Hope like this.
  3. Lost Hope

    Lost Hope Fapstronaut

    194
    244
    43
    Salut, felicitari pentru streaku de 40 de zile.
     
    Orbul Găinilor and YHTBALFY like this.
  4. YHTBALFY

    YHTBALFY Fapstronaut

    303
    1,049
    123
    Mulțumesc mult frate, sper sã meargă tot așa, și scap de viciul asta pentru totdeauna, ca prea jos am ajuns din cauza la PMO.
    Iti doresc succes în tot cea ce-ți propui; ne ținem la curent, multa forță!
     
    Orbul Găinilor and Lost Hope like this.
  5. Lost Hope

    Lost Hope Fapstronaut

    194
    244
    43
    Multumesc, la fel! Si eu imi doresc sa scap de viciul asta o data pentru totdeauna , mi a "distrus" viata, ma "prostit" destul... 15 ani imi este indeajuns, trebuie sa pun stapanire pe trupul meu, nu el pe mine, mai ales la problemele care mi le a dat... am avut o perioada in care am zis "Gata, e mort... nu mai da semne de viata". Dar de cand am inceput sa ii pun capat la viciu, am inceput sa vad ceva sperante...

    Sincer, ma asteptam sa vad ceva mai multa activitate pe aceasta sectiune, dar vad ca bate vantu pe aici...
     
    YHTBALFY and Orbul Găinilor like this.
  6. YHTBALFY

    YHTBALFY Fapstronaut

    303
    1,049
    123
    Asta mă motivează și pe mine, să pot sa fiu stăpân pe mine, și nu un sclav al corpului meu. Am pierdut multe din cauza la PMO, acum sunt un eșec de om, dar nu e târziu, mă străduiesc zi de zi sa fiu mai bun și să-mi ating scopurile în viață.

    Da, e păcat, eu sunt mai activ în secțiunea de spaniolă, pt ca stau în Spania de mic copil și din păcate cunosc mai bine limba lor decât a noastră (dar mă străduiesc s-o mențin cât de cât); îmi place sa văd ca mai suntem și noi romanii prezenți pe aici, îmi da speranțe, chiar dacă suntem putini.

    Salutare!
     
  7. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    Eu te rog sa ma ajuti tu cu niste sfaturi, caci 40 zile sunt un vis pentru unii ca mine. Multumesc.
     
    YHTBALFY likes this.
  8. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    @YHTBALFY
    Salutare! Scrii foarte corect in Limba Romana si te felicit pentru asta. Cum merge treaba? Imi poti da niste sfaturi? Multumesc.
     
  9. Lost Hope

    Lost Hope Fapstronaut

    194
    244
    43
    Salut!

    Inainte de a ma alatura acestei comunitati, eram destul de nasol...daca rezistam trei zile, eram cel mai fericit om.

    In primul rand tine de vointa ca sa poti renunta la acest viciu (ca ori ce adictie).
    Apoi ai nevoie de un motiv de ce vrei sa renunti la viciu, tu iti stii motivele. La mine a fost ED/PIED, mai pe scurt nu se mai ridica nici cu P, si am zis "gata, nu mai da nici un semn de viata,e mort". Asta a fost un apel de trezire/motiv pentru mine, de atunci am inceput sa imi mai revin.
    Evident ca nu trebuie sa te mai uiti la P. Eu cand incercam sa nu mai uit, rezistam doua trei zile apoi iar o luam de la capat, cand simteam ca nu mai rezist ma minteam singur ca daca ma uit doar putin la o poza cat sa imi domolesc setea, mai rezistam o vreme... de unde, o poza ducea la alta, alta ducea la alta mai explicita, etc... Mai pe scurt, incearca sa nu te uiti sau sa arunci doar o privire cat sa iti domolesti setea.
    Timpu liber era pentru mine cel mai mare dusman, si inca este. Incearca sa iti ocupi timpu cu ceva, eu am inceput sa il ocup cu jocuri video dupa ce vin de la servici, tu stii ce hobby iti place.
    Cand simti nevoia si incepe sa "arda", dute la un dush, si pentru o vreme mai te mai domolesti.
    Incerca sa tii un jurnal, privat sau aici pe forum si sa postezi zilnic in el, nu trebuie sa scrii balade in el, e suficient sa scrii: Ziua 3 4 7: Succes/Reusit/Dominata/Etc...
    Daca esti crestin sau nu, fa si tu o rugaciune acolo si spuneti tot necazul, daca tu crezi ca nu te ajuta tot asa nici nu strica sa incerci.

    Sfaturile care le am dat, este ce am pus eu in aplicare si a functionat, daca ar fi sa iti spun tot ce am incercat si nu a functionat ar fi o lista destul de lunga.

    Eu sunt la 45 de zile acum, si sincer sa iti spun, nu mi se pare asa de mult. Nici pe de parte nu ma simt vindecat de acest viciu care mi a distrus viata.

    Tot ce pot sa iti mai spun acum este Success si Bafta in "lupta"!
    Scuze daca sunt greseli de gramatica sau typo, e devreme si am scris in graba.
     
    JB39 and YHTBALFY like this.
  10. YHTBALFY

    YHTBALFY Fapstronaut

    303
    1,049
    123
    @Targaryenn, Îți dau același sfaturi pe care ți le-a dat @Lost Hope. Eu am făcut practic aceleași lucruri.
    Găsește-ți motivul, ține-l minte în fiecare zi. Creierul tău tinde să te păcălească și să uiți anumite lucruri pentru ași obține dopamina. O data ce ți-ai găsit motivul, evaluează ce e mai de preț pentru tine (motivul tău sau PMO) și dacă ești dispus sa faci sacrificiul asta; dacă răspunsul este da, pune tot ce ai la dispoziție ca sa Reușești sa scapi de PMO.
    Foarte important sa ții un jurnal, eu am unu pe secția de spaniola și m-a ajutat mult, te face sa te compromiți cu cei ce te citesc și sa fi mai "lipit" de comunitatea NoFap.
    Vino pe Forum în fiecare zi, citește ce scriu ceilalți, postează ceva, așa vezi zi de zi ce efecte negative are PMO și ce se întâmplă dacă renunți la acest viciu... e, sa zicem așa, o spălare de creier, dar una buna; pana la urma subconștientul nostru își va da seama că PMO-ul nu merită și îți va fi mai ușor să renunți la chestia asta.

    As mai adauga ceva, dacă vezi ca iti este foarte greu sa lași PMO, începe doar cu P. Stai o luna fără sa vezi P, dar permite-ți sa faci M și O; dã-i timp minții tale sa uite imaginile P. Dacă ai mult chef sa vezi P, fã M, și o sa vezi ca cheful dispare. Tine-o așa o luna doua și pe urma elimineaza M și O, va fi mult mai ușor așa. Cunosc multa lumea cara a utilizar tehnica asta și le-a mers bine.

    O salutare! și mă iertați eventualele greșeli gramaticale și de expresie.
     
  11. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    @YHTBALFY - apropos de strategia pe care ai scris-o mai sus, mi se pare una foarte utila si buna si iti multumesc pentru ea.
    E clar ca dupa 30 zile fara p, creierul va fi cat de cat mai bine, mai refacut.

    Oare dupa cate zile de no p. ne putem considera vindecati de aceasta adictie? Dupa cate zile creierul este in sfarsit bine?

    mULTUMESC @Lost Hope.
    Multumesc @YHTBALFY.
     
  12. deeroo

    deeroo Fapstronaut

    64
    179
    33
    Mult succes tuturor! Ma bucur sa vad semne de activitate pe aici! :)
     
    YHTBALFY and Targaryenn like this.
  13. Lost Hope

    Lost Hope Fapstronaut

    194
    244
    43
    Aici difera la fiecare, in functie de cat a "consumat" zilnic si de cati ani, aici un factor importatnt este si varsta, o persoana tanara pana in 30 de ani are sanse mult mai mari sa se vindece de acest viciu.

    In ceva cazuri rare unii au spus ca dupa 30 de zile au fost vindecati.
    Media este undeva la 90-120 de zile +/- , altii dupa ani de no P nu au mai simtit nevoia de a se uita sau sa fie afectati daca dau peste P.

    Eu acum, am inceput sa ma uit la un serial, mi se pare captivant, dar este plin de nuditae si scene X , nu sunt explicite scenele dar nuditatea este prezenta la femei.
    Ce vreau sa spun cu asta este ca dupa 50 de zile de no PMO, am inceput sa nu mai fiu afectat asa puternic, inainte cand vedeam o scena de genu, deja eram pe siteuri de P. Cand apare o scena de genu, ii dau skip ca sa nu ma uit prea mult, imi vin ceva pofte dar reusesc sa ma domelesc.
    Stiu ca este riscant sa ma uit la filme de genu, dar eu ma bucur ca reusesc sa ma abtin cand apar scene de genu.

    Incearca sa ajungi la 90 de zile si vezi cum ai sa te simti atunci.
    Si eu incerc sa ajung la 90 de zile sa vad cum ma simt/consider, dar nu am reusit niciodata sa ajung acolo.
     
    JB39 and YHTBALFY like this.
  14. Lost Hope

    Lost Hope Fapstronaut

    194
    244
    43
    Salut, Multumesc, la fel. Si eu ma bucur ca am gasit un topic de romani pe aici,dar din pacate cam bate vantu pe aici. Cred ca ar fi fost mai multa activitate daca ar fi fost o sectiune dedicata la "International".
     
    YHTBALFY likes this.
  15. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    Eu am observat un lucru: de foarte multe ori dupa ce am org. ma simt foarte slabit, cumva fara niciun chef de munca si chiar din punct de vedere psihic.
    Ati patit lucru asta?

    P.S. Si ma refer aici si la org. din relatii intime, nu din vizionarea de p.
     
    YHTBALFY likes this.
  16. YHTBALFY

    YHTBALFY Fapstronaut

    303
    1,049
    123
    Salut baieti, am fost cam absent pe site ultimile saptamâni. După ce am atins 48 de zile am relapsat; m-am simțit cam dezamăgit cu mine și nu am avut energie sa fac absolut nimic. Iar m-am întors la acest cerc vicios, dar putin câte putin încerc sa scap din nou de PMO.

    De sigur, asta mi se întâmplă mereu dupa orgasm, mă simt slăbit și demotivat, fără chef de nimic.


    multa forță băieți!
     
    Targaryenn likes this.
  17. Screenshot (5).png

    Wow, a freaking thousand dollars for an implant in Romania. I'm still planning to visit Romania later in Christmas Season this year and I still hope it will be a fun trip.
     
    Orbul Găinilor likes this.
  18. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    Salut, baieti!
    Ce mai faceti? Cam pustiu pe aici.
     
    YHTBALFY and Orbul Găinilor like this.
  19. @Targaryenn

    Nu-i rau! Ma racesc si inca incerc sa opresc NoFap si eu intotdeauna esuez.
    Oricum, inca planuiesc sa vizitez Bucurestiul in cursul acestui an si acum am nevoie de un pasaport. Daca situatia Covid19 este sub control, atunci probabil ca voi merge in Romania si ma voi linisti. Totusi, am nevoie de un iPad Pro, camera DSLR si alte lucruri de cumparat pentru prima mea calatorie internationala.
     
  20. Tătu-i ghine, tătu-i ghine! Sunt la ziua 21, și asta e mult mai mult decât fac de obicei. Chiar am șanse să scap de dependența asta acum!
    În orice caz, sper că și tu o duci tot atât de bine ca mine (sau chiar mai bine!).
    Wow! I was aware that brits are coming over to fix their teeth and all that, but I never knew that it was THAT expensive over there!
    I see you posting about your future trip to Romania and I wish that I could give you some advice (cause the others seem to be inactive), but I can't say much about Bucharest as I've never really been there. All I know is that there's a military museum (I wanted to visit that one for some time now), if you're into that kind of thing.
    All I can do is wish you a pleasant trip and hope you enjoy Romania, when you do come!
     
    YHTBALFY likes this.

Share This Page