1. Welcome to NoFap! We have disabled new forum accounts from being registered for the time being. In the meantime, you can join our weekly accountability groups.
    Dismiss Notice

Any people from Romania or Moldova?

Discussion in 'International Discussion' started by Targaryenn, Jul 2, 2019.

  1. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    Salutare!

    Va rog sa ma iertati ca revin cu o intrebare care poate parea stupida. Am vrut sa o pun pe forum, dar sincer nu ma descurc suficient de bine cu engleza si nu stiu cum sa explic exact ce vreau sa zic, de aceea scriu aici, in limba in care ma descurc cel mai bine.

    Intrebarea sau nelamurirea mea, mai bine zis, este legata de flatline. Am inteles ca acest flatline vine de regula dupa 14 zile de nofap. Am citit multe legate de flatline si personal nu mi se pare chiar asa naspa, tinand cont ca macar in perioada aia, ca sa privim partea buna a lucrurilor, "poftele" sexuale scad dramatic si scade si libidoul si dorinta de a avea relatii intime, asta facand mai usor procesul acesta de recuperare, macar din acest punct de vedere.
    Bun, sa trec la nelamurirea mea si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi:
    1. Sa zicem ca ajung la ziua 40 de nofap. Am fost in flatline o saptamana, apoi am cazut din nou(relapse in ziua 40).
    2. Reiau din nou nofap, de data asta rezist 34 zile. Pot fi "lovit" din nou de flatline? Sau flatline-ul vine doar o data, de doua ori si gata, am scapat de el?
    Flatline-ul este ceva ce "loveste" la fiecare streak care dureaza o perioada bunicica de timp, adica mai mult de 2-3 saptamani?
    3. Flatline-ul vine doar daca nu avem relatii intime, nu? Adica daca avem orgasm, nu cred ca putem fi in flatline. Cel putin asta ii experienta mea, e drept una minora, slaba. Si spun asta pentru ca in trecut "recordul" meu a fost de vreo 2-3 luni. Nu am contorizat exact. In timpul acela am avut rel. intime si nu am simtit niciunn fel de flatline. In schimb, cand nu am avut relatii intime am simtit intr-adevar dupa 14 zile de no pmo ca nu ma mai interesa deloc chestiile sexuale, femeile, pofte etc. Nu ma uitam dupa femei, chiar imi ziceam, "ba ce simplu e". Insa dupa ceva vreme poftele au revenit puternic, puternic de tot.

    Va multumesc anticipat si scuzati-ma, sunt greu de cap cateodata.
     
    Orbul Găinilor likes this.
  2. WindWolf

    WindWolf Fapstronaut

    45
    160
    33
    Stai linistit, nu ai de ce sa te scuzi, de-aia avem forumul asta, pentru tot felul de intrebari.

    Nu prea stiu ce sa raspund la intrebare, dar iti zic ce stiu : )
    In experienta mea macar, nu a durat niciodata mai mult de aproximativ 12 zile perioada asta de flatline de inceput.
    Tentatii cu P nu mai am (aproape niciodata) de un an si putin, dar M continua sa ma ispiteasca, si aici am relapsuri ocazionale...
    Nu cred ca poftele vor disparea vreodata, dar intensitatea lor poate scadea, si atitudinea noastra se poate schimba.
     
    Orbul Găinilor and Targaryenn like this.
  3. DemirBey

    DemirBey Fapstronaut

    11
    25
    13
    Salutare! Sunt încă membru nou .Imi pare bine că nu sunt singurul român de aici!
     
    Orbul Găinilor and Targaryenn like this.
  4. WindWolf

    WindWolf Fapstronaut

    45
    160
    33
    Salut!! Ce nume misto ai ales = ).
    Si bine ai venit, sunt sigur ca vei gasi aici o resursa buna pentru lupta ta.
    Sunt multe resurse bune si in discutiile vechi de pe forum daca ai rabdare sa sapi.
     
    Orbul Găinilor and Targaryenn like this.
  5. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    Salut si bine ai venit pe forum. Frumos nume, intr-adevar.
    Te asteptam sa impartasesti experienta ta cu noi, daca vrei.

    @WindWolf
    Multumesc pentru raspuns.
     
    Orbul Găinilor likes this.
  6. deeroo

    deeroo Fapstronaut

    64
    179
    33
    Salut! Ma bucur sa gasesc niste compatrioti pe aici :). Sincer, eu m-am cam saturat sa tot scriu in engleza, parca e altfel cand scrii in romana.
     
  7. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    Salutare, @deeroo.
    Felicitari pentru 62 zile(mai ales la 16 ani cati am vazut ca ai, e chiar super). Cand vad la unele persoane ca ajung la aceste streak-uri, pe langa ca ma motiveaza, parca nu imi vine sa cred ca se poate asa ceva. Te felicit si te rog daca ai ceva sfaturi pentru noi, astia ca mine, adica slabi si fara motivatie, te rog frumos sa le scrii aici.
    Multumesc frumos. O zi faina!
    P.S. Ma bucur ca incepem sa fim mai multi romani aici. E altceva cand scriu in Romana si pentru mine, o bucurie :) .
     
    Orbul Găinilor likes this.
  8. deeroo

    deeroo Fapstronaut

    64
    179
    33
    Mersi :). Eu am mai avut si alte incercari, dar acum vad ca ma descurc cel mai bine(streak-uri de 20-40 de zile). Sunt multe sfaturi, dar nu pot sa iti raspund la intrebarea ta referitoare la flatline(eu cel putin am perioade si perioade), iar acum nu mai am tentatii la PMO... sincer am dobandit o scarba fata de toate chestiile astea. Sunt false si periculoase pentru creier si psihic(chiar si pentru corp). Cel putin brain fog-ul e pe bune. Am cel mai bun focus de anul asta si o super motivatie.
     
  9. ItsInTheBag

    ItsInTheBag Fapstronaut

    Ca geriatru (nu la propriu, ci ca experienta), iti raspund eu :). (Adica am trecut prima data prin proces in 2012.) Fac misto de mine insumi, dar, si din pozitia asta...iti zic: nu mai fii atat de auto-critic cu tine, nu cred ca esti greu de cap. Toata informatia e stufoasa, incalcita...

    Nu exista consens in privinta sexului in timpul acestui proces. Unii zic ca il incetineste un pic (reboot-ul). Altii descopera ca e exact ceea ce aveau nevoie pt. ca tot sa inceapa sa functioneze bine "acolo jos". Nu imi amintesc insa sa fi citit de la cineva ca ar contribui cu ceva la flatline.

    Referitor la primele puncte...da...flatline-ul poate sa se intoarca, si ar fi exceptie sa nu o faca, de cate ori calci stramb. Poate nu dupa una, dupa doua incidente scurte si nefericite...dar cand ajungi la 3...discutam altfel. De asemenea, cand aveam streak-uri de 3+ luni, poti sa iti zic ca eram mai putin susceptibil la efecte secundare. Altii, insa, erau doborati.

    Deci singura regula e ca...nu exista reguli. Unii au flatline si de un an...asta e: au tras "lozul necstigator" si fac parte din aia sub un procent care trebuie sa isi munceasca revenirea mai din greu. Viata nu e cinstita...asta e. Altii au 2-3 saptamani...daca esti norocos...nu-ti incerca norocul...bucura-te ca e scurt, si vezi-ti de revenire. Spor!
     
    Orbul Găinilor and Targaryenn like this.
  10. ItsInTheBag

    ItsInTheBag Fapstronaut

    16 ani, ce tanar de perspectiva! Bine ca ai inceput acum...ceva rarisinm pentru generatia ta. ii multumesc lui Dumnezeu pentru tine. Noi astia care am prins perioada pre-Internet sau Internet pe dial-up (si seara, cand pe Romtelecom erau mai ieftini cei maxim 5kB pe secunda :D) avem un avantaj, anume ca nu ne-am putut intoxica in aceeasi masura reierul precum adolescentii de azi. Dar cei veniti ulterior in 2 ani pot abuza mai mult de creierele lor decat noi in 5, 6, 7...mi-e mila de generatia care vine acum si nu e luminata inca, o sa fie o mare de fatalai. Bravos tie, de la unul cu 22 de ani mai batran.
     
    Orbul Găinilor and Targaryenn like this.
  11. Să trăiți, domnilor! Sunt eu, "Cel mai drept ideal" (dacă îmi amintesc bine numele), dar acum sunt activ sub o altă denumire. Și mie, ca altora, mi s-a acrit de engleză, dar când am văzut, întâmplător ce-i drept, că această comunitate de români s-a mărit așa de mult, am decis să mă întorc.
    Voi cum o mai duceți?
     
  12. WindWolf

    WindWolf Fapstronaut

    45
    160
    33
    Salut!
    Sincer mie nu-mi este greu cu engleza (na, sunt din generația asta nouă : ), dar mi-ar plăcea și mie să existe un forum în română pentru oameni care vor să lucreze la ei înșiși.

    Personal nu prea am timp de prostii pentru că sunt prea stresat de admiterea la poli :eek:, nu știu sigur cum va decurge.

    Numai bine
     
    Orbul Găinilor likes this.
  13. ItsInTheBag

    ItsInTheBag Fapstronaut

    De unde scoti numele astea?? Esti total! (Nu esti, daca dispari - sa fie clar; atunci imi retrag cuvintele.)
     
    Orbul Găinilor likes this.
  14. ItsInTheBag

    ItsInTheBag Fapstronaut

    Ah, ce vremuri! Numai sa stii in ce te bagi...daca intri :D.
     
    Orbul Găinilor likes this.
  15. Te înțeleg perfect, și eu îmi doresc același lucru! Cine știe, poate cândva în viitor, când se vor aduna mai mulți români p-aici, dar cred că va să fie mult până atunci... Mulți se complac în starea lor de lăbari și nu-și doresc nicio schimbare.
    În orice caz, succes la admitere! : )
     
    Targaryenn likes this.
  16. Nu vă faceți griji, fie că sunt activ sau nu pe forum (deși o să încerc să trec cât mai des pe aici, chiar dacă nu prea doresc să interacționez cu comunitatea vorbitoare de engleză), vă garantez că nu o să renunț niciodată la luptă!
     
    Targaryenn likes this.
  17. Apropo, știe careva de ce saitul îmi figurează că nu am postat nimic, chiar dacă am patru mesaje? Aș vrea să-mi pun și eu numărătoarea în semnătură, dar nu pot (cică am nevoie de cel puțin două mesaje și o apreciere).
     
    Targaryenn and WindWolf like this.
  18. As someone who have never traveled outside of the USA, I'm here to ask some questions about my future Romania trip and yes, that will be Bucharest.

    I'm using TripAdvisor for years and I'm planning on a 2 or 3 week round-trip in a year or two. My choice for seasonal would be spring, fall or a month of December. I don't drive a vehicle and I wouldn't mind having a taxi from the airport so I'm more of a walker. My activities are shopping, photography, and food & drink.

    Here are some questions:
    How much budget for a 2-3 week Romania trip?
    Isn’t that supposed to be like $7,500 or more?
    What are things to do in Bucharest?

    I hope my dream come true soon! :emoji_smiley_cat:
     
  19. WindWolf

    WindWolf Fapstronaut

    45
    160
    33
    Awesome!
    Honestly, you can travel quite decently even on an average budget of 50$ per day here for food and lodging (+ tickets and shopping) but it depends of course on your standards, if you stay at a fancy hotel or at an B&B etc.

    You don't need a taxi from the airport if you have patience to take the bus, which costs about 2$ compared to 10-14$ for the taxi...

    As a photographer myself, I can assure you there are many photogenic spots in Bucharest, from public parks in fall (October-ish) to old statues and forgotten monuments, to a striking mix of architecture styles, there is something for every photography style here.

    As for food, there are of course many upscale restaurants, but I highly recommend scoping out the one's focused on traditional cuisine or fusion cuisine, as I find them very good myself.

    There are tip based tours of Bucharest that are actually pretty good, and you can't go wrong with the classics; the Romanian Athenaeum, Cișmigiu gardens, the village museum (there are many good museums if you're interested), and honestly the list could go on and on, but I'm not sure where your interests lye.

    As a resident of Bucharest however, I would totally recommend you explore the rest of the country; that's where Romania's true beauty is hidden.
    Even if you take the early morning train to Sinaia, take the Cable car up the mountain, look around, come down, eat, visit the Peles castle, and head back to Bucharest the same evening, I would recommend it.

    If you do some homework, establish a few key points of your trip and fill the rest of it with exploring and shopping it's gonna be amazing.

    You can PM me if you want more specific details : ).
     
    Lord Anubis and Taylor25 like this.
  20. Targaryenn

    Targaryenn Fapstronaut

    304
    2,500
    123
    Salut!
    Domnilor, dati-mi un sfat va rog frumos: cum procedati cand va vine in minte o anumita scena xxx la care esti tentat sa te uiti din nou si nu poti scapa de acest gand? Nu e prima data cand patesc acest lucru. Am mai patit sa ma uit la p. tocmai din aceasta cauza. Acum sper sa nu fac din nou aceeasi greseala ca in trecut.
    Multumesc anticipat.

    @ItsInTheBag
    @WindWolf
    @Orbul Găinilor
    @deeroo
    @Amurg
     

Share This Page